Aktivitetskalender
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Kommende aktiviteter
Alle kommende aktiviteter
Sponsorer - Fodbold
FCM Fodboldskolepartner:
Sponsorer - Håndbold
Talentpartner:
Nyhedsbrev
Tilmeld dig til FCM Klubsamarbejdets nyhedsbrev ved at indtaste din email adresse herunder
FCM Klubsamarbejdet
Ønsker din klub at blive en del af FCM Klubsamarbejdet, så udfyld ansøgningsskemaet.

Udfyld ansøgningsskema
Klub-login
Brugernavn:  
Adgangskode:  
Glemt password?
Mødet med Kent og Tonny gav bonus
Billedet er fra Thobias` og Emils første møde med Kent Tornøe i maj 2007..
Mødet med Kent og Tonny gav bonus
Nedenstående indlæg er tilsendt fra Jens Grøn fra FCM samarbejdsklubben, Gudum Nissum IF…
I maj måned 2007 deltog jeg med 20 spillere, drenge og piger i et arrangement i Ikast. Der mødte jeg for første gang Kent Tornøe, som stod for arrangementet. Han startede med en times teori, hvor han lagde meget vægt på den motoriske træning, vigtigheden af at have en god balance og hurtige fødder. Hans engagement var fantastisk og inspirerende, jeg fik virkelig lyst til at tage hjem i klubben og afprøve hans træningsmetoder.

I 2008 mødte jeg så Tonny Hermansen på Talentskolen i Bremdal, hvor jeg havde 3 spillere med (2 markspillere og 1 målmand). Det var en helt igennem fantastisk oplevelse. Tonny udstrålede så megen glæde og humør, så man konstant stod med et smil på læben, mens han arbejdede med drengene. Her blev jeg introduceret for begrebet "Footwork". Tonny formåede at have bolden med i så godt som alt, hvad han foretog sig med drengene, så de 1000 boldberøringer på en træning blev nemt nået. Jeg fik 2 drenge videre; 1 målmand og 1 markspiller, så mit første møde med Kent havde allerede virket.

I 2009 mødte jeg igen Kent, hvor jeg var med som hjælper på Talentskolen i Lemvig. Her lærte jeg igen en masse nyt, for Kent er en mand som tør prøve grænser af og som hele tiden får nye ideer. Hans evne til at få drengene til at tro på sig selv og ikke være bange for at sige "jeg er god" kan virke provokerende på nogle, men jeg tror, vi alle kan lære meget af det. Jeg havde 2 drenge med, og den ene gik videre, så træningen virkede stadig.

Jeg blev samme år Teknikmærkeambasadør hjemme i min egen klub, og arrangerede teknikmærketræning hver fredag eftermiddag. Her mødte de drenge op, som virkelig brænder for fodbolden og inden længe havde 3 drenge bestået bronze og en guld. Jeg kan kun varmt anbefale at arbejde med FCM Teknikmærket.

I 2010 var det nær gået galt med tilmeldingen til Fodboldskolen, men Kent reddede mig på målstregen. Det viser blot, at han ikke glemmer de drenge, han arbejder med. Jeg fik meldt 2 drenge til, og står nu som en meget stolt træner med begge spillere på Talenthold. Tak Kent. Så mit møde med Kent og Tonny har helt bestemt givet bonus.

Jeg vil gerne til slut rette en stor tak til hele staben i FCM Klubsamarbejdet for det store engagement, som I altid lægger i arbejdet med drengene, man er aldrig i tvivl om, at I vil drengene det bedste. 

Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Du har ikke den nødvendige version af flash. Klik her for at hente den.
Samarbejdsklubber
Fotovagn.dk
Træningskurser
Samarbejdsklubber